Data, Yapısal Kablolama ve Sonlandırma Sistemleri

Yapısal Kablolama

Artık sıkça duyduğumuz, bakır ve fiber kabloların sistem tarafında kabin içlerinde genişlemeye müsait modüler şekilde önceden projelendirilmiş, projeye uygun olarak, tüm testleri yapılmış ve etiketlenmiş şekilde tek yerde toplanmasına ve tüm kablolama standardına yapısal kablo demekteyiz.

Kablo içlerinden elektrik kablosu gibi yüksek volt geçmeyen veri akışı sağlayan tüm kablo yapısına kısaca zayıf akım sistemleri bu sistemlerin kablolarının birleştiği tek nokta olan ve sonlandırıldığı proje bütününe yapısal kablo sistemi olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde ne kadar kablosuz sitemler artmış olsa da bilgi sistemlerinin temel iletişimi ve haberleşmesi hala bakır kablolar üzerinden sağlanmaktadır. Bakır kablolar protokollerden bağımsız çalıştıkları için uçlarına takılan cihazların ürettikleri sinyal ve protokollerle haberleşerek çalışır. Dolayısı ile bakır ve fiber balolar birçok dijital ve analog sistemin tüm sinyallerini kesintisiz şekilde taşıyabilmektedir. Kablosuz sistemlerin arttığı gibi kablolu sistemler ve zayıf akım sistemlerine eklenen cihazlarda paralel olarak artmaktadır. Eskiden telefon, coaxial veri kablolarından oluşan yapısal kablolama alt yapısı artık yerini neredeyse dijital dünyada yeni sistemlere teslim etmiştir.

Yapısal kablolama doğru projelendirilmesi kadar alt yapı ve kablo çekimininde onun kadar doğru yapılması gerekmektedir. Veri iletişimi , haberleşme sağlayan kablolar ayrı tavalarda ve yüksek gerilime yakın bir noktada olmamalıdır. İçerisinden zayıf akım geçtiği için yüksek gerilim kablolardan frekanslar etkilenmekte ve test aşamasında kabloların doğru çalışmadığı tespit edilmektedir. Çekilen kabloların proje üzerinde doğru işaretlenmesi kablo çekim işlemlerinde gerekli izalasyonunun yapılması kablo sonlandırma kadar önemlidir.

Yapısal Kablolama Neden Önemlidir ?

Giderek genişleyen bilişim sistemleri ve otomasyon sistemleri alt yapısında sürekli revizyonlar ilaveler ve değişimler söz konusudur. Doğru kurgulanmamış alt yapı ve yapısal kablolama projesi ileride ciddi maliyet ve iş gücü kayıplarına neden olmaktadır. Modüler tasarımlara sahip, etiketlemesi, fluke testleri yapılmış, gerekli sertifikasyon lardan geçmiş olan alt yapılarda arıza olasılığı düşüktür. Genellikle 10 bilgisayar ve üzeri çalışan işletmeler dahil olmak üzere tüm işletmelerin ihtiyacı haline gelmiştir. Yapısal kablolama sisteminin önemi arızaların hızlı müdahale edilebilmesi tüm kabloların adresli olması olası sistem genişlemelerinde revizyonların ve eklentilerin kolay yapılmasını sağlamaktadır. Kampüs, veri merkezlerinde gibi projeler biraz daha karmaşık ve büyüktür şirketimiz kampüs, hastane, otel, veri merkezlerinin yapısal kablolama projelendirme uygulama sonlandırma test ve etiketleme işlerini anahtar teslim olarak yapmaktadır.

Akıllı Kablolama Nasıl Avantaj Sağlar ?

Akıllı Yapısal kablolama tek tip üzerinden yapıldığı projelerde network kablosu ip telefon kablosu yazıcı kablosu gibi farklı amaçlarda kullanılma imkanı sunmaktadır ve sahada esneklik getirmektedir. Kullanılan ürünlerin tamamı pach kablo, pach panel, kabin, sonlandırma ucu ve kabloların belirli markalardan seçilip test ile raporlandığında bazı üretici firmalar 25 yıl gibi uzun süreler performans garantisi sunmaktadır. Sistemi tek marka üzerinden kurgulamak destek ve garanti açısından oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Kablo ucundaki aktif cihazın değişmesi durumunda telefon veya bilgisayar yazıcı yer değişimlerinde kabinet tarafından sadece bir pach kablonun yer değiştirilmesi ile sistemi hızlı bir şekilde çalışacaktır. Yüksek hızda ve geniş bantta data akışını sağlan yapısal kablo projeleri sürdürebilir çalışmaktadır.

Yapısal Kablolama Kompanentleri Nelerdir ?

  Bakır Kablo

 • Cat5, Cat5e Cat6, Cat6a, Cat7,Cat8 UTP, FTP, STP, Zırhlı Kablo
 • Pach Panel
 • Pach Cord
 • Modüler Keystone, Jack, Connektör
 • Rack Kabin
 • Organizer
 • Fiber Optik Kablo

 • Singe Mod, Multi Mod Fiber Kablo
 • Pach Panel
 • Dublex Adaptör
 • Pach Cord
 • Kaset
 • Pigtail