Bakır Kablolama Çözümleri

ADSL olarak adlandırılan bu sistem Bakışımsız Sayısal Abone Hattı olarak sistem içerisinde anılır. Bağlantı yapılırken de bakır bir kablo ve bağlantı hattı kullanılır. Bakır bir iletken olmakla birlikte aynı zamanda bir direnç oluşturur.
Kablolar sayesinde size sunulan internetin hızı ve kalitesi yönetilir. İnternet için kullanılan kablo uzadıkça direnç artacağından dolayı kullanıcıya verilen internetin hızı da düşecektir. Anlaştığınız paket içeriği 8 MBPS olmasına karşılık bağlantı uzadıkça bunu 7 veya 6 olarak da alabilirsiniz. Bu durum için servis sağlayıcısını aradığınızda bile herhangi bir değişiklik yaşanması söz konusu olmayacaktır.

Bakır Kablo ve Fiber Kablo Arasında Ne fark Vardır ?

Bakır kablolar veri iletimini sınırlı metrajda ve frekansta karşılayabilmektedir. Belirli metraj aralıklarına swich hup yada endistüriyel sinyal güçlendiriciler kullanmak gerekmektedir. Yapısal kablolama için gerekli durumlarda fiber, bakır kablo ve kompanentleri kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse bakır kabloda frekans düşüklüğü 100 metreden başlarken fiber kabloda kilometreler kullanılabilmektedir. Tamamen kullanılacak sisteme göre kablo seçimi ve projelendirilmesi yapılması gerekmektedir.

Kablo Sonlandırma Nedir ?

Kablonun çekilmesi izalasyonunun yapılması kadar önemli bir faktör olan kablo sonlandırma. tamamen el işçiliği ve belirli aparat, cihazlar ile yapılmaktadır. Dolayısı ile kablo sonlandırma personeli işinde tecrübeli ve yeterlilik sertifikalarına sahip olmalıdır. Yapısal kablolama için en önemli aşaması olan kablo sonlandırma kabin içine reglajı yapılmış kabloların pach panelde verilen sıra numarasına göre data kablosu cinsine göre jack veya keystone gibi companentlerin montajlanması işlemidir. Doğru ve hassas sonlandırılmadığında arızalar ve network de olası hatalara sebep vermektedir.

Bakır Data Kablosu Çeşitleri Nelerdir ?

  • Cat5 Katagori 5 Data Kablosu olarak tabir edilen kablo 8 adet çift sarmalı bakır kablodan oluşmaktadır. Kablo yoğunluğun az olduğu ve kısa mesafeler için tercih edilmektedir 100 Mhz de 10/100 Mbps Hızlarını desteklemektedir.

  • Cat6 Katagori 6 Data Kablosu olarak tabir edilen kablo 8 adet çift sarmalı bakır kablodan oluşmaktadır. Orta yoğunlukta projelerde kullanılmaktadır kısa mesafelerde 250 Mhz de 10/100/1000 Mbps hızlarını desteklemektedir..

  • Cat7 Katagori 7 Data Kablosu olarak tabir edilen kablo 8 adet çift sarmalı her sarmal alüminyum folye ile kaplanmıştır.Ayrıca tüm kabloların dışında şeffaf yanmaz naylon ve alüminyum sarmal teller ile çevrelenmiştir kablonun dış frekanslardan etkilenmesini engellemektedir. performansı ve sağlamlığı artıran kablo 600 ve 900 Mhz Kadar bant genişliği sunmakta ve 10/100/1000/10000 Mbps yani 10 Gb hızı kısa mesafede desteklemektedir.

  • Cat8 Katagori 8 Data Kablosu Henüz yeni uygulanmaya başlayan cat8 data kablosu sekiz adet çift sarmal bakır kablodan oluşmaktadır her sarmal alüminyum ile kaplanmıştır Cat7 ye oranla daha fazla koruma sağlamaktadır. Standart metrajda 2 Ghz bant genişliği ve 25 gb ve 30 metrede 40 gb te kadar hız testlerinden başarı ile geçmiştir.